Kto posiada samoloty F-35?

Samoloty F-35 to najnowszej generacji myśliwce wielozadaniowe, produkowane przez firmę Lockheed Martin. Są one jednymi z najbardziej zaawansowanych samolotów na świecie i są używane przez kilka państw. W tym artykule przyjrzymy się bliżej krajom, które posiadają samoloty F-35.

Stany zjednoczone 

Pierwszym krajem, który zakupił samoloty F-35, były Stany Zjednoczone. Myśliwce te są produkowane przez firmę Lockheed Martin w ramach kontraktu z amerykańskim rządem. USA obecnie posiada najwięcej samolotów F-35, w tym wersję F-35A, F-35B i F-35C. Według danych z kwietnia 2021 roku Stany Zjednoczone posiadają ponad 400 samolotów F-35.

Izrael

Kolejnym krajem, który posiada samoloty F-35, jest Izrael. Izraelskie Siły Powietrzne otrzymały swoje pierwsze samoloty F-35 w 2017 roku i od tego czasu zakupiły kolejne. W Izraelu samoloty F-35 są używane głównie do misji przeciwdziałania zagrożeniom z powietrza.

Włochy

Włochy to kolejne państwo, które zakupiło samoloty F-35. Włoskie Siły Powietrzne otrzymały swoje pierwsze samoloty w 2015 roku, a obecnie posiadają wersje F-35A i F-35B. Włochy są jednym z największych partnerów programu F-35 poza Stanami Zjednoczonymi i zamierzają zakupić 90 samolotów F-35 do końca 2030 roku.

Wielka Brytania

Wielka Brytania również posiada samoloty F-35. Brytyjskie Siły Powietrzne otrzymały swoje pierwsze samoloty w 2018 roku i obecnie posiadają wersje F-35B. Wielka Brytania zamierza kupić w sumie 138 samolotów F-35.

Japonia

Ponadto, Japonia jest kolejnym krajem, który zakupił samoloty F-35. Japońskie Siły Samoobrony otrzymały swoje pierwsze samoloty w 2016 roku i obecnie posiadają wersje F-35A. Japonia planuje zakupić 147 samolotów F-35.

Inne kraje, które zamówiły samoloty F-35, to Holandia, Norwegia, Kanada, Singapur, Polska, Finlandia, Szwajcaria, Belgia, Turcja, Korea Południowa, Australia i Dania. W sumie, do tej pory na całym świecie zamówiono ponad 3 000 samolotów F-35, co czyni go jednym z najbardziej udanych programów samolotów wojskowych w historii.

Podsumowanie

Podsumowując, samoloty F-35 są posiadane przez kilka państw na całym świecie. Samoloty te są bardzo zaawansowane technologicznie i mają szerokie zastosowanie w różnych rodzajach misji wojskowych. Zainteresowanie tymi maszynami jest bardzo duże i program F-35 jest jednym z najbardziej udanych programów samolotów wojskowych w historii. Jednocześnie, z powodu wysokiej ceny zakupu, program ten jest także jednym z najdroższych projektów wojskowych na świecie. Mimo to wielu krajów uważa, że posiadanie samolotów F-35 jest kluczowe dla ich obronności i zapewnienia bezpieczeństwa kraju.

Źródła

  1. „Lockheed Martin F-35 Lightning II” – strona internetowa Lockheed Martin, https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/f-35.html
  2. „USAF F-35A Joint Strike Fighter Program” – strona internetowa United States Air Force, https://www.af.mil/About-Us/Fact-Sheets/Display/Article/104555/f-35a-joint-strike-fighter-program/
  3. „F-35 fighter jet: Israel unveils breakthrough stealth capabilities” – artykuł w gazecie The Guardian, https://www.theguardian.com/world/2017/jan/17/f-35-fighter-jet-israel-unveils-breakthrough-stealth-capabilities
  4. „Italy” – strona internetowa F-35 Lightning II, https://www.f35.com/global/participation/italy
  5. „RAF receives first F-35B Lightning II fighter jets” – artykuł w gazecie The Guardian, https://www.theguardian.com/uk-news/2018/jun/06/raf-receives-first-f-35b-lightning-ii-fighter-jets
  6. „Japan’s First F-35A Lightning II Unveiled at Mitsubishi Heavy Industries’ Komaki South Plant” – komunikat prasowy Mitsubishi Heavy Industries, https://www.mhi.com/news/180119.html
5/5 - (2 Głos/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *