Jak przygotować dziecko do lotu samolotem?

Możesz się martwić o przygotowanie dziecka do lotu, jeśli nigdy z nim wcześniej  nie podróżowałeś samolotem. Nie ma się jednak czego bać, poznaj nasz poradnik, który pomoże Ci przygotować dziecko do lotu i zaplanować cały lot.

Kluczowe punkty artykułu:

  • Wybierz odpowiednią godzinę lotu, aby dziecko było zrelaksowane, zazwyczaj lepiej wybrać późniejszy lot.
  • Zadbaj o wygodne miejsce dla dziecka, blisko okna i łazienki.
  • Jeśli to możliwe, kup dodatkowy fotel dla dzieci poniżej drugiego roku życia, by zapewnić im więcej miejsca dla wygody i bezpieczeństwa.
  • Zapytaj hotel o możliwości wypożyczenia sprzętu dla dzieci, takiego jak wózki, foteliki do karmienia itp.
  • Zabierz wystarczającą ilość zabawek, ulubionych przekąsek i płynów dla dziecka, by zapobiec marudzeniu i zachować spokój podczas lotu.
  • Przygotuj się na to, że dziecko może być zestresowane i zaniepokojone, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy lot, i przygotuj się na ewentualne sytuacje awaryjne.

Odpowiednia godzina lotu

Może być prościej, jeśli wejdziesz na pokład, gdy twój maluch jest mocno śpiący. Chociaż dzieci mogą być nieprzewidywalne w tej kwestii, powinnaś być w stanie przewidzieć, kiedy dziecko będzie najbardziej śpiące. Przeważnie lepiej wybrać późniejszy lot.

Wybierz miejsce przy oknie blisko łazienki

Trzymaj malucha z dala od przejścia i nieznajomych osób. Twój maluch może przestraszyć się zbyt wielu nieznanych ludzi, a stanie blisko przejścia narazi go na różne bodźce i możliwe zagrożenia takie jak wózki z przekąskami. 

Postaraj się zapewnić swojemu maluchowi miejsce przy oknie, jeśli jest chętny do podróży i nie ma lęku wysokości.  Zazwyczaj toalety znajdują się blisko przodu i tyłu samolotu. Jeśli to tylko możliwe, usiądź w ich pobliżu. Dzieci muszą częściej korzystać z toalety, a Ty możesz wielokrotnie wstawać z dzieckiem, zadbaj by nie przeszkadzać dodatkowo nikomu w pobliżu.

Jeśli możesz, kup dodatkowy fotel dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

Będziesz miała więcej miejsca do pracy, jeśli zaoferujesz swojemu maluchowi własne siedzenie. Dzieci poniżej 2 roku życia mogą siedzieć na kolanach rodziców, ale mimo to powinnaś pomyśleć o zapewnieniu im własnego siedzenia.

Nie zabieraj ze sobą standardowego fotelika samochodowego Twojego dziecka. Dziecko podczas lotu musi siedzieć w specjalnym foteliku przytrzymującym dla dzieci (CRS), które uzyskało aprobatę FAA, jeśli chcesz wnieść na pokład samolotu fotelik samochodowy. 

Zapytaj hotel o możliwości wynajmu sprzętu dla dzieci

Zapytaj, czy możesz wypożyczyć wszelkie większe przedmioty, których możesz potrzebować. Wózki, foteliki samochodowe i inne niezbędne rzeczy są często dostępne do wypożyczenia w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych i innych firmach związanych z podróżą. Możesz również zapytać o zabawki. Wypożyczenie sprawi, że nie będziesz musiała dźwigać niczego ciężkiego! 

Jeśli zatrzymujesz się u przyjaciół lub krewnych, którzy mają lub mieli dzieci, skontaktuj się z nimi i zapytaj, czy możesz użyć któregoś z ich akcesoriów.

Spakuj tylko niezbędne rzeczy

Rodzice często przepakowują się, jednak oszczędne pakowanie może sprawić, że twoja podróż będzie prostsza i przyjemniejsza. Rozważ rzeczy, które możesz kupić po przyjeździe lub na lotnisku. Zmniejsz ilość dodatkowego bagażu, który nosisz, używając mniejszej torby dla dziecka i zapasu pieluszek.  W zależności od tego, jak długa jest podróż, prawdopodobnie wystarczy spakować zapasowy zestaw ubrań dziecka. 

Ogólne zalecenie dotyczące pieluch to jedna pielucha na każdą godzinę podróży. 

Jako podróżująca z dzieckiem nie jesteś zobowiązana do przestrzegania przepisów dotyczących maksymalnej ilości płynów (100 mL), jeśli chodzi o mleko lub sok. Możesz na pokład samolotu przynieść tyle, ile logicznie potrzebujesz. Upewnij się tylko, że przed przejściem przez punkt kontrolny poinformujesz, że przewozisz te przedmioty dla swojego dziecka.

Zabierz wystarczająco wielkie zabawek i atrakcji dla dziecka

Ważne jest aby dziecko miało zawsze coś do zrobienia, dlatego pamiętaj o spakowaniu wielu zabawek. Ponieważ dla małego dziecka może być wyzwaniem pozostanie w miejscu przez dłuższy czas. 

Wszystko, co hałaśliwe, co mogłoby zakłócić spokój innych pasażerów, nie powinno być wniesione na pokład samolotu jako zabawka. Rozważ przyniesienie talii kart lub gier, w które ty i twoje dziecko możecie grać razem.

Upewnij się, że masz ze sobą w pełni naładowany telefon bądź tablet.

Możesz zabrać ze sobą papier, kredki i ołówek, aby Twoje dziecko mogło rysować. W związku z tym, że nie jest to jedyny sposób, aby zapewnić dziecku zajęcie, warto zaopatrzyć się w również w książeczki.

Określ jasno oczekiwania względem dziecka 

Jeżeli Twoje dziecko jest starsze, bądź konkretny co do jego zachowania. Zdecyduj o odpowiednim zachowaniu w samolocie, przy bramce i na lotnisku. Ponieważ Twoje dziecko nigdy wcześniej nie latało, będzie to dla niego o wiele prostsze, jeśli w pełni wyjaśnisz, co chcesz, aby zrobiło. 

Możesz dodać: „Chcę, abyś pozostał blisko i trzymał mnie za rękę”.  Korzystne będzie zapewnienie wyraźnej zachęty do doskonałego zachowania. Jeśli będą się dobrze zachowywać, obiecaj, że po wylądowaniu kupisz im konkretny prezent lub zaoferuj im więcej czasu na telefonie podczas podróży.

Obejrzyjcie wspólnie film o lataniu samolotem

Może to być dla dzieci prostsze, jeśli zrozumieją, przez co będą przechodzić. Jeśli maluch nie ma pojęcia, co się dzieje, startując, doświadczając turbulencji lub po prostu będąc w małej kabinie może być przerażony. Włącz swojemu dziecku kilka zabawnych filmów o lotach samolotem. Mogą to być również kreskówki lub krótkie skecze przedstawiające pasażerów dobrze bawiących się podczas lotu. Dziecko będzie się lepiej zachowywało na lotnisku i podczas podróży, jeśli zobaczy, jak to wygląda na filmie.W serwisie YouTube jest mnóstwo piosenek dla dzieci o tematyce tej tematyce, których nawet maluchy mogą posłuchać, aby poczuć, co będą robić.

Przyjedź na lotnisko minimum dwie godziny przed planowanym odlotem

Dzieci nie przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa tak szybko jak dorośli, więc jeśli zaczną płakać, być może będziesz musiała poświęcić trochę dodatkowego czasu przed wejściem przez bramki, aby je pocieszyć. Przyjedź na lotnisko nie później niż dwie godziny przed planowanym odlotem. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, jeśli masz trochę wolnego czasu, zlokalizuj obszar zabaw na lotnisku i pozwól swojemu dziecku biegać. W ten sposób wydatkują dużo energii przed wejściem na pokład samolotu i będą spokojniejsze.

Dodatkowo, jeśli zapomniałeś zabrać z domu jakieś jedzenie, daje Ci to czas na zakupy!

Jeśli Twój maluch staje się niespokojny, pozwól mu spalić trochę energii

Daj dziecku przerwę, ponieważ dla dziecka może być wyzwaniem pozostanie bez ruchu przez dłuższy czas. Twój maluch może w końcu zacząć się wiercić. Jeśli podróż jest bezpieczna i przyjemna, przejdź się z nimi wiele razy po pokładzie, aby mogło  rozprostować nogi. Pomóż im spalić trochę kalorii w jakikolwiek sposób.

Nie zapominaj o sobie

Zadbaj o siebie, ponieważ zabranie malucha do samolotu jest bardzo stresujące. Koniecznie włącz film w samolocie, na wypadek gdyby maluch zasnął w samolocie. Zacznij czytać książkę, na którą czekałaś. Rób to, co chcesz robić podczas lotu. Zasługujesz na to!

5/5 - (1 Głos/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *