Jak odetkać uszy po locie samolotem?

Zatkanie uszu może utrudnić Ci podróż samolotem, a dodatkowo jest nieprzyjemne, ponieważ utrudnia słuchanie muzyki czy rozmowę.

Stosując bezpieczne i naturalne techniki na odetkanie uszu, możesz przyspieszyć ten proces, zamiast czekać, aż nieprzyjemne uczucie samo ustąpi. Te metody mogą być również pomocne, jeśli masz przeziębienie lub infekcję zatok. Artykuł opisuje różne metody na odetkanie uszu po locie samolotem. Wśród proponowanych metod znajduje się wyrównywanie ciśnienia w przewodach słuchowych, picie wody, stosowanie oliwy z oliwek, ciepły kompres i para wodna. Każda z tych metod może pomóc rozwiązać problem zatkanych uszu po locie samolotem. Aby odetkać uszy i cieszyć się wakacjami, zastosuj jedną z pięciu metod wymienionych poniżej.

Wyrównywanie ciśnienia w przewodach słuchowych

Ta technika, nazywana manewrem Valsalvy, jest często stosowana, gdy osoba odczuwa dyskomfort spowodowany zmianą ciśnienia, na przykład podczas lądowania samolotem. Proces jest prosty: ściśnij dziurki w nosie razem, zamknij usta i delikatnie dmuchnij. Dmuchanie powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie nosowo-gardłowej, co z kolei powoduje zrównoważenie ciśnienia w twoich przewodach słuchowych. To jest analogiczne do efektu „ziewania”, który często naturalnie wyrównuje ciśnienie w naszych uszach.

Jednak ważne jest, aby wykonywać ten manewr ostrożnie. Zbyt mocne dmuchanie może prowadzić do uszkodzenia błon bębenkowych, co może spowodować ból i trwałe uszkodzenia słuchu. Z tego powodu, kiedy dmuchasz, powinieneś to robić delikatnie i powoli, a jeśli odczuwasz jakikolwiek ból, natychmiast przestań.

Napij się wody

Ta metoda polega na zatkaniu nosa, aby nie dopuścić do przepływu powietrza. Możesz to zrobić, używając palców, aby delikatnie zacisnąć nozdrza. Kiedy to zrobisz, weź łyk wody.

Woda działa jako dodatkowy czynnik, który pomaga wyrównać ciśnienie. Gdy pijemy, nasze gardło i usta są zajęte, co zmusza nas do oddychania przez nos. Gdy jednak nos jest zatkany, powietrze jest zmuszone do przemieszczania się przez przewód słuchowy. To właśnie to przemieszczanie powietrza pomaga wyrównać ciśnienie.

W wielu przypadkach, ta metoda może być skuteczna w łagodzeniu dyskomfortu wynikającego z nierównego ciśnienia w uchu, jakie może wystąpić podczas lotu samolotem lub jazdy na dużej wysokości.

Oliwa z oliwek

Ten zabieg zmiękcza i usuwa woskowinę uszną, co pomaga odetkać przewody słuchowe. Leżąc z zatkanym uchem skierowanym do góry, napełnij kroplomierz ciepłą oliwą z oliwek. W zatkanym uchu umieść trzy do pięciu kropli oliwy i utrzymaj pozycję przez pięć do dziesięciu minut. Następnie odwróć się tak, aby zatkane ucho było skierowane w dół i poczekaj, aż ucho opróżni się z dodatkowej oliwy i zalegającej woskowiny. Po zakończeniu, usuń wszelkie pozostałości oliwy za pomocą wacika lub kawałka chusteczki. Ta metoda może być stosowana trzy razy dziennie przez okres do siedmiu dni.

Ciepły kompres

Jeżeli odczuwasz zatkanie w uszach, ciepły kompres może pomóc w ich odetkaniu. Aby skorzystać z tej metody, przyłóż ciepły kompres do swoich uszu. Możesz użyć ciepłego ręcznika, podgrzanego na przykład na kaloryferze lub w mikrofali (pamiętaj, aby nie był zbyt gorący!). Możesz również użyć specjalnych kompresów dostępnych w aptekach.

Po przyłożeniu ciepłego kompresu do uszu, powinny one odetkać się po około pięciu do dziesięciu minut. Ciepło pomaga rozluźnić przewody słuchowe, co ułatwia przepływ powietrza i usuwa zalegający tam śluz, co w konsekwencji prowadzi do ulgi i odblokowania uszu.

Pamiętaj jednak, aby kompres nie był zbyt gorący, aby nie spowodować oparzeń skóry. Zawsze sprawdź temperaturę kompresu przed przyłożeniem go do ciała.

Para wodna

Wodę doprowadź do wrzenia, a następnie przelej do dużej miski. Pochyl się nad miską i przykryj kocem lub ręcznikiem. Aby pomóc rozrzedzić wosk i śluz w uszach, wdychaj parę. Aby dodatkowo złagodzić ból i stan zapalny, jeśli chcesz, możesz dodać do wody kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub lawendy. Wdychaj głęboko, aż poczujesz otwarcie kanałów słuchowych.

Jak zapobiegać zatykaniu się uszu podczas lotu?

Zapobieganie zatkaniu ucha w pierwszej kolejności jest najlepszą metodą leczenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ominąć problemu z uszami podczas następnego lotu.

Na godzinę przed startem zażyj Sudafed lub podobny środek, aby rozrzedzić śluz w nosie. (Oczywiście, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy powinieneś wziąć leki bez recepty, postępuj zgodnie z wytycznymi i porozmawiaj z lekarzem).

Ewentualnie użyj sprayu do nosa, takiego jak Afrin 45 minut przed lądowaniem, jak również przed wejściem na pokład.

Aby zmniejszyć ciśnienie powietrza w trakcie lotu, załóż zatyczki do uszu. Podczas startu i lądowania żuj gumę, ziewaj lub ssij twarde cukierki.

5/5 - (3 Głos/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *