Ile alkoholu można przewieźć samolotem?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką ilość alkoholu można zabrać na pokład samolotu oraz jakie są przepisy dotyczące przewożenia napojów alkoholowych podczas lotów? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zebraliśmy informacje na temat przepisów i ograniczeń związanych z transportem alkoholu samolotem, a także przygotowaliśmy kilka ciekawostek na ten temat.

Alkohol w bagażu podręcznym – co warto wiedzieć?

Transport alkoholu w bagażu podręcznym jest dozwolony, jednak obowiązują pewne zasady. Wszystkie płyny, w tym także alkohol, muszą być przechowywane w pojemnikach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Następnie, pojemniki te należy umieścić w przezroczystym, plastikowym woreczku zamykanym na suwak, którego pojemność nie może przekraczać 1 litra. Warto dodać, że każdy pasażer może zabrać ze sobą jedynie jeden taki woreczek.

Ciekawostką jest fakt, że alkohol o zawartości alkoholu przekraczającej 70% obj. jest zabroniony na pokładzie samolotu, nawet jeśli spełnia wymogi dotyczące pojemności.

Jak przewieźć większą ilość alkoholu w samolocie?

Jeżeli zamierzasz przewieźć większą ilość alkoholu najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w bagażu rejestrowanym. Ograniczenia dotyczące ilości przewożonego alkoholu w bagażu rejestrowanym wynikają głównie z przepisów celnych.

Większość linii lotniczych zezwala na przewożenie alkoholu o zawartości alkoholu poniżej 70% obj. w bagażu rejestrowanym bez konieczności płacenia dodatkowych opłat, pod warunkiem, że nie przekracza on dozwolonej darmowej wagi bagażu.

Ograniczenia celne – co trzeba wiedzieć?

Ilość alkoholu, którą można przewieźć samolotem, zależy także od przepisów celnych obowiązujących w danym kraju. Dla przykładu, przepisy Unii Europejskiej określają następujące limity ilości alkoholu dla osób prywatnych, przekraczających granice wewnątrz UE:

  • 10 litrów alkoholu mocniejszego niż wino (np. whiskey, wódka),
  • 20 litrów alkoholu o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 22% (np. porto, sherry),
  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),
  • 110 litrów piwa

W przypadku przekraczania granic z krajami spoza UE, ilości te mogą być znacząco inne. Dlatego warto sprawdzić lokalne przepisy celne przed każdą podróżą.

Podsumowanie

Przewożenie alkoholu samolotem jest możliwe i całkowicie legalne, ale obowiązują pewne ograniczenia. W bagażu podręcznym można przewozić jedynie niewielkie ilości alkoholu w pojemnikach o pojemności do 100 ml, natomiast w bagażu rejestrowanym ilość przewożonego alkoholu jest ograniczona przepisami celnych. Przed podróżą warto zapoznać się z przepisami linii lotniczych oraz lokalnymi ograniczeniami celnymi, aby uniknąć problemów na lotnisku.

5/5 - (2 Głos/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *