Dlaczego samoloty latają po łuku?

Poruszając się po ziemi, z reguły podróżujemy w linii prostej. Ruch ten jest najkrótszym dystansem pomiędzy dwoma punktami. Ale czy zastanawiałyście się kiedykolwiek, dlaczego samoloty podczas lotów międzynarodowych często wybierają trasę, która wygląda jak łuk zamiast prostej linii? To pytanie z pewnością nurtuje wiele nieznających zawiłości nauki o locie osób. A my, jako eksperci od latania z Trasalotu.pl, jesteśmy tu, aby rozjaśnić te wątpliwości.

Ziemia – kulista planeta

Pierwsze zrozumienie, które jest kluczowe dla tego zagadnienia, to fakt, że Ziemia jest kulą. Choć na mapach Ziemi, które są dwuwymiarowymi reprezentacjami, wydaje się płaska, w rzeczywistości ma kształt geoide (zakrzywionej formy zbliżonej do kuli) z powodu swojego obracania się.

Takie kuliste kształtowanie Ziemi ma wprost potężny wpływ na sposób, w jaki samoloty pokonują trasy między różnymi miejscami na świecie. Paradygmat „najkrótszej drogi” nie jest już tak oczywisty, gdy musimy uwzględnić trzeci wymiar – wysokość.

Wpływ projekcji na naszą percepcję kształtu Ziemi

Gdy oglądasz mapę świata – na przykład wyjątkowo popularną projekcję Mercatora – możesz odnieść wrażenie, że samoloty dziwnie omijają drogę w linii prostej. Ten widok jest jednak wprowadzający w błąd, głównie ze względu na specyfikę wspomnianej projekcji. W rzeczywistości, samoloty latają najkrótszą możliwą trasą, ale ta „najkrótsza trasa” na sferoidzie (a takim kształtem charakteryzuje się Ziemia) to inaczej geodezyjna, która na mapie płaskiej będzie wyglądać jak łuk.

Droga z punktu A do punktu B

Po zrozumieniu natury kształtu Ziemi oraz tego, jak mapy manipulują naszą percepcją prostych, dojdziesz do sedna – kwestii znanej jako ortodromia lub „wielki okrąg”. To właśnie jest ta „najkrótsza droga” na sferoidzie między dwoma punktami A i B. To jest ta trasa, którą wybierają samoloty.

Tak więc, mimo że na mapie może to wyglądać jak łuk, z perspektywy samolotu (oraz osoby znającej temat), jest to najkrótsza i najbardziej efektywna trasa, obliczona przy uwzględnieniu krzywizny Ziemi i optymalizacji zużycia paliwa przez samolot.

Podsumowanie: Podróż samolotem – krótko, wygodnie i ekologicznie

Podsumowując, samoloty latają po łuku, a nie w linii prostej, ze względu na kulisty kształt Ziemi. Pomiędzy dwoma punktami na sferze najkrótszym położeniem jest linia wzdłuż tzw. „wielkiego okręgu”. I mimo że na planach wydają się pokazywać inną trasę, tak naprawdę jest to najkrótsza, najwygodniejsza i najbardziej ekologiczna droga do celu.

Następnym razem, gdy usiądziecie w samolocie i spojrzycie na ekran przedstawiający trasę lotu, pamiętajcie o krzywiźnie naszej planety. Każda podróż samolotem to swoisty hołd dla wspaniałego dzieła natury, jakim jest Ziemia. Pomyślcie o tym, kiedy będziecie kontemplować widoki z okna samolotu podczas Waszej następnej podróży.

5/5 - (17 Głos/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *