Czy żeby lecieć samolotem trzeba mieć paszport?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy aby skorzystać z przyjemności lotu samolotem, konieczny jest paszport? Może to wydawać się oczywiste dla niektórych, ale z doświadczenia wiemy, że wciąż taki mit krąży wśród potencjalnych pasażerów. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy musisz mieć paszport?

Czy więc wsiadając na pokład samolotu muszę mieć przy sobie paszport? Odpowiedź jest jednoznaczna: to zależy. O czym mowa? Wszystko zależy od destynacji naszej podróży – czyli dokąd udajemy się i w jakim celu.

Jeżeli planujesz wyprawę samolotem po krajach Unii Europejskiej, paszport nie jest wymagany – tutaj wystarczy posiadanie dowodu osobistego. Jest to możliwe dzięki porozumieniu, znanemu jako układ z Schengen, który zezwala na swobodne przemieszczanie się obywatelom krajów członkowskich Unii Europejskiej. W takiej sytuacji dowód tożsamości spełnia rolę dokumentu podróży.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy nasza podróż ma nas zaprowadzić poza granice Unii Europejskiej. W takim przypadku posiadanie paszportu jest koniecznością. Co więcej, niektóre kraje wymagają, aby paszport był ważny co najmniej przez 6 miesięcy od przewidywanej daty powrotu.

Podróżowanie samolotem za ocean, np. do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii, również wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Częstokroć w takich podróżach poza paszportem, stajemy przed koniecznością wyrobienia dodatkowych dokumentów, np. wizy.

Podsumowanie

Podsumowując, czy do lotów samolotem niezbędny jest paszport? Jeśli planujesz odwiedzić kraje znajdujące się w obrębie Unii Europejskiej – nie. Natomiast, jeżeli Twoja podróż ma cię zabrać poza granice Unii Europejskiej, paszport staje się dokumentem niezbędnym do przekroczenia granic.

Głównym przesłaniem tego tekstu jest, aby każdy pasażer zawsze dokładnie sprawdził, jakie wymagania dotyczące dokumentów są wymagane na miejscu. Bezpieczna i udana podróż samolotem zaczyna się już na etapie jej planowania. Wygoda i szybkość podróży to jedno, ale podstawą jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego pamiętaj o tym, organizując swoją kolejną wyprawę samolotem i życzymy Ci bezproblemowego lotu!

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *