Czy można zabrać zapalniczkę do samolotu?

Latanie samolotem to doświadczenie pełne przeżyć – widok ziemi z perspektywy kilku kilometrów nad powierzchnią jest czymś niesamowitym. Niemniej jednak, w drodze do tego niepowtarzalnego momentu, musimy minąć punkty kontrolne lotniska, gdzie sprawdza się nasz bagaż. Jednym z obiektów, który może być przyczyną zmartwień, jest zapalniczka. Czy można ją zabrać na pokład samolotu? To pytanie, o odpowiedź na które proszą nas nasi czytelnicy.

Zapalniczka w bagażu podręcznym

Na wstępie zmierzymy się z pytaniem – czy zapalniczka może znaleźć się w twoim bagażu podręcznym? Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) w Stanach Zjednoczonych i Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) w Europie, mają podobne przepisy w tej kwestii. Obie instytucje zezwalają na zabranie jednej zapalniczki z paliwem na pokład samolotu, ale musi ona być przetrzymywana przez pasażera (w kieszeni jego ubrania), nie można jej przechowywać w bagażu podręcznym ani nie można jej przesyłać jako bagaż rejestrowany.

Dopuszczalne rodzaje zapalniczek

Należy zwrócić uwagę na to, że mówimy tutaj o najbardziej „popularnych” zapalniczkach – te z płomieniem lub iskrą. Zapalniczki typu zippo, a więc naftowe, dozwolone są w ilości jednej na pasażera. Zapalniczki gazowe, w tym z tzw. „niebieskim płomieniem” również są akceptowane, podobnie jak zapalniczki typu piezo. Niestety zapalniczki wzbogacone o dodatkowe funkcje, takie jak otwieracz do butelek, są uważane za potencjalnie niebezpieczne i mogą zostać odebrane przez służby lotniskowe.

Zapalniczka w bagażu rejestrowanym

Co z zapalniczką w bagażu rejestrowanym? Tu sytuacja jest całkowicie odmienna. FAA i EASA są zgodne, że zapalniczki nie powinny być przechowywane w bagażu rejestrowanym. Powodów jest kilka – od przypadkowego zapłonu przez zmiany ciśnienia aż po ryzyko eksplozji przy niekontrolowanym wycieku gazu. W przypadku pojemników z palnym gazem zapasowym sytuacja jest podobna – nie wolno ich przewozić ani jako bagaż rejestrowany, ani jako podręczny.

Podsumowanie

Podróżowanie samolotem to niewątpliwie fascynująca przygoda, ale pamiętaj, że bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze. Zapalniczka może towarzyszyć ci na pokładzie, ale musi być przechowywana w kieszeni ubrania, a nie w bagażu. Zawsze sprawdzaj aktualne przepisy na stronach lokalnych urzędów lotnictwa cywilnego czy linii lotniczych, ponieważ zasady mogą się różnić w zależności od kraju i przewoźnika. Bezpiecznego lotu!

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *