Czy podczas ciąży można latać samolotem? Jeśli Twoja ciąża nie jest zagrożona, latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne i brak większych przeciwwskazań do pewnego momentu rozwoju płodu. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące latania samolotem podczas ciąży.
Główne informacje
Sentencja artykułu: Latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne, o ile ciąża nie jest zagrożona.
Kluczowe punkty artykułu:
- Kobiety w ciąży powinny omówić swoją podróż z lekarzem lub położną.
- Większość linii lotniczych nie wymaga informowania o ciąży do 28. tygodnia.
- Po tym czasie będą wymagały dokumentu potwierdzającego, że ciąża przebiega bez komplikacji.
- Kobiety w ciąży powinny upewnić się, czy ich ubezpieczenie pokryje ewentualne koszty związane z porodem lub komplikacjami ciążowymi.
- Większość linii lotniczych nie pozwala na podróżowanie po 36. tygodniu ciąży.
- Podczas lotu należy zwrócić uwagę na wygodną pozycję siedzenia i stałe nawodnienie.
Podróżowanie w ciąży – o co zadbać przed wyjazdem?
Zanim zarezerwujesz swoją podróż samolotem, warto omówić ją ze swoją położną lub chociaż lekarzem rodzinnym. Niektóre kobiety w ciąży starają się unikać podróżowania w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ zmęczenie i poranne mdłości mogą być wtedy większe (pierwszy trymestr).
Latanie samolotem w ciąży – polityka linii lotniczej
Polityka linii lotniczych powinna być zawsze dostępna na stronie internetowej danego przewoźnika. Większość linii lotniczych nie wymaga informowania o ciąży do 28 tygodnia ciąży.
Po tym czasie większość linii lotniczych będzie wymagała by mieć przy sobie dokument od lekarza prowadzącego lub położnej stwierdzający, że jesteś w dobrej kondycji zdrowotnej oraz, że twoja ciąża przebiega bez komplikacji, i że znasz swój przewidywany termin porodu i liczbę niemowląt, które nosisz.
Sprawdź warunki swojego ubezpieczenia
Większość polis ubezpieczeniowych dla podróżnych nie obejmuje powszechnych procedur związanych z porodem; zapłacą tylko za potencjalne trudności i komplikacje okołoporodowe. Przed zakupem polisy upewnij się, że wybrane ubezpieczenie w pełni Cię chroni. Na przykład, czy pokryje koszty transportu do domu, jeśli urodzisz przedwcześnie lub koszty opieki medycznej w przypadku komplikacji ciążowych? Jest to szczególnie istotne dla przyszłej mamy, która podróżuje do znaczniej zamożniejszych krajów, gdzie ewentualne opłaty za usługi medyczne mogą doszczętnie zrujnować domowy budżet.
Jak długo ciężarna może podróżować samolotem?
Wiele linii lotniczych nie będzie przewozić ciężarnych pasażerek po 36 tygodniu ciąży pojedynczej lub 32 tygodniu w przypadku, gdy ma więcej niż jedno dziecko. Wynika to z faktu, że istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że urodzą one podczas podróży.
Latanie samolotem w ciąży – na co należy zwrócić uwagę?
Przechowuj swoje notatki ciążowe w bagażu podręcznym.
Jeśli jesteś w ciąży i podróżujesz samolotem, ważne jest, aby zachować dokumenty dotyczące ciąży w bagażu podręcznym. Zawierają one wszelkie informacje medyczne dotyczące ciąży, takie jak wszelkie leki, które przyjmujesz, wszelkie badania, które miałaś i ich wyniki oraz wszelkie specjalne instrukcje od lekarza. Warto również mieć listę numerów kontaktowych do lekarzy lub położnych, z którymi możesz się skontaktować w nagłych przypadkach. Posiadanie wszystkich tych informacji w łatwo dostępnym miejscu może pomóc w zapewnieniu Ci najlepszej możliwej opieki podczas podróży.
Unikaj picia alkoholu, kawy lub herbaty podczas całej podróży.
Ważne jest, aby unikać picia kawy i herbaty podczas całej podróży. Napoje te mogą powodować odwodnienie i inne problemy zdrowotne, gdy są spożywane w dużych ilościach. Ponadto mogą one prowadzić do zmęczenia i braku koncentracji, co może stanowić zagrożenie podczas podróży.
Aby uniknąć odwodnienia, pamiętaj o spożywaniu dużej ilości wody.
Ważne jest, aby pozostać nawodnionym w celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby uniknąć odwodnienia, zaleca się spożywanie dużej ilości wody w ciągu dnia. Woda pomaga w utrzymaniu regulowanej temperatury ciała, a także w utrzymaniu optymalnej pracy komórek i narządów. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie butelkę wody i pić z niej regularnie podczas całej podróży.
Podróżowanie na długich dystansach
Zakrzepica żył głębokich to niebezpieczna choroba, która rozwija się, gdy skrzep krwi tworzy się w głębokiej żyle w ciele, często w nodze. Chociaż DVT jest rzadkie podczas ciąży, jesteś bardziej narażona na jego wystąpienie niż kobiety w tym samym wieku, które się nie spodziewają potomstwa, a lot przez ponad cztery godziny zwiększa to ryzyko.
Ryzyko powstania zakrzepów krwi może być zmniejszone przez:
- stosowanie skarpet kompresyjnych (można je kupić bez recepty w aptekach),
- noszenie luźnej i wygodnej odzieży,
- odbywanie krótkich spacerów podczas lotu samolotem,
Wakacje w ciąży, czyli gdzie bezpiecznie może jechać ciężarna?
Ważne jest, aby starać się unikać podróży do krajów lub regionów, w których potrzebne są szczepionki. Jest tak dlatego, aby nienarodzone dziecko nie zostało uszkodzone przez szczepionki, które zawierają śladowe ilości żywych zarazków lub wirusów. Dodatkowo, nie powinnaś odwiedzać krajów, w których wirus Zika i malaria stanowią poważne i realne zagrożenie.
Jeśli nie możesz zostać w domu, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub położną. Szczepienie może być zalecane, jeśli w rejonie, do którego podróżujesz, istnieje wysokie ryzyko zachorowania. Wynika to z faktu, że większość infekcji jest bardziej niebezpieczna dla Twojego dziecka niż szczepienie.
Dowiedzenie się, jaka opieka położnicza jest oferowana w miejscu, do którego się wybierasz. Zabierz ze sobą pełną dokumentację ciąży, aby w razie potrzeby móc przekazać istotne informacje lekarzom.